Choď na obsah Choď na menu
 


AKO VIDÍM SVET JA

Pôvodne sa táto rubrika mala volať Moje IT technológie. Ale po zvážení niektorých okolnosti týkajúcich sa môjho zdravotného hendikepu som sa rozhodol pre názov Ako to vidím ja.

Iste už tušíte, že sa hendikep týka zraku.

Celý život som bol do určitej miery limitovaný tým, že som nikdy dobre nevidel. Od narodenia som mal poškodenú sietnicu na oboch očiach. Toto poškodenie malo progresívny vývoj. Lekári mi dokonca predpovedali, že ako 40 ročný už vôbec nebudem vidieť. Chvalabohu sa ich predpoveď nesplnila.

Musel som sa s tým nejako vyrovnať. Robil som to, čo mi môj zrak dovoľoval. Nikdy som  neinklinoval napríklad k matematike a fyzike, keďže som nemohol kresliť ani rysovať. Nikdy som nevynikal v žiadnom športe, lebo  som bol oslobodený od telo cviku.

Môj zrak mi však umožňoval relatívne  veľa čítať, študovať. vyrovnal som sa aj s tým, že ak chcem byť úspešný a prospešný, musím sa špecializovať na relevantnú činnosť. Našťastie, tvoriť to, čo ma bavilo, mi umožňovalo moje chápanie slobodného prístupu k informáciam, ich spracovávane a aplikácia. Tvoril som rôzne projekty, písal scenáre, analýzy a koncepcie. Aj pred rokom 1989aj po ňom.

Tento prístup k tvorivosti mi umožňoval napĺňať aj tretiu ideu môjho motta – zarábať peniaze. Peniaze som potom investoval do kníh, neskôr do takých technických prostriedkov, ktoré mi uľahčili prácu. Platí to najmä po nástupe informačných technológií. Tvorenie a realizácia projektov mi umožnilo zabezpečiť si pomerne kvalitné počítače, softvérové vybavenie, smartfóny resp. tablety. Najmä v poslednom desaťročí je táto technológia už na takej úrovni, že umožňuje tvoriť materiály rôzneho typu, charakteru, technickej úrovne a rozsahu aj zdravotne postihnutým.

Keďže môj zrak mi v súčasnosti  už neumožňuje čítať tlačený text, počúvam audioknihy. Napísané texty sa po označení dajú počúvať prostredníctvom funkcie „Rozprávať“.

Písanie textov mi uľahčuje ikona mikrofónu na každej klávesnici v iPade a iPhone, v iMacu mám nastavenú funkciu „!Diktovať“. Takže môj hendikep nie je ani taký veľký.

Napriek tomu sa aj vo svete informačných technológií vyskytujú riešenia, ktoré mnohokrát limitujú, či obmedzujú plnohodnotný prístup k niektorým funkciám a aplikáciam a k relatívne komfortnému využívaniu informačných technológií. Na tieto obmedzenia alebo problémy chcem v tejto rubrike poukazovať a možno aj pokúsiť sa navrhnúť možné riešenia alebo vylepšenia.

Tak isto sa stále musím vyrovnávať s určitými limitmi, ktoré prináša môj život exteriéri a interiéri. Aj to sú veci, o ktorých by som chcel v tejto rubrike písať. Nielen ich opisovať, ale pokúsiť sa aj navrhnúť nejaké riešenie, ktoré by uľahčilo život ľuďom s podobným hendikepom, ako mám ja.

 

Príspevky

Schody – moja nočná mora

6. 9. 2017

Prečo sa bojím chodiť po schodoch? Majú podobné problémy s neoznačenými schodami a schodiskami aj ďalší obyvatelia miest a obci? Prečo magistráty šetria tam, kde nemajú?

 
Celý príspevok | Rubrika: AKO VIDÍM SVET JA | Komentáre: 0

Ako som vytváral webovú stránku Orbis mea

10. 8. 2017

Aby som naplnil atribút hesla z úvodu mojej webovej stránky byť stále tvorivý, aj s ohľadom na môj vek a aj na môj hendikep som rozmýšľal, akým spôsobom budem tráviť dni na dôchodku. Nechcem byť pasívny, nechcem len niečo prijímať. Chcem aj niečo poskytovať. Keďže televízia ma nebaví a ani na ňu dobre nevidím, rozhodol som sa aktívne prezentovať svoje názory, postoje k problémom súčasného sveta alebo prezentovať niečo z toho, čo som doteraz vytvoril. Po dlhom zvažovaní som sa rozhodol utvoriť si vlastnú webovú stránku. Nebolo to jednoduché. Keďže čítate tieto riadky, zdá sa, že som to zvládol. Ak chce niekto s podobnými zdravotnými problémami tvoriť ale aj baviť sa, prinášam niekoľko rád ako postupovať.

 
 
Celý príspevok | Rubrika: AKO VIDÍM SVET JA | Komentáre: 0