Choď na obsah Choď na menu
 


ANDALÚZIA

Fascinujúca Andalúzia

To, že Malaga je mesto v Andalúzii, som zistil až neskôr. Prvýkrát sme boli v Malage V roku 2001. Vtedy sme ju vlastne ani poriadne nespoznali. Z letiska  sme sa presunuli do mestečka Torremolinos, kkde sme boli ubytovaný v penzióne. Do Malagy sme sa dostali v priebehu nášho pobytu niekoľkokrát autobusom alebo autom.

Až neskôr som sa začal  zaujímať o mesto a región,  v ktorom žije moja dcéra. Vtedy som zistil, čo je Andalúzia.

Je to skutočne pozoruhodná, až očarujúca  časť Španielska. Keďže ma zaujíma  história, veľmi ma potešilo, že dejiny a kultúra tohto regiónu  sú  zmesou dejín a kultúry kresťanstva,  islamu a  judaizmu. Exemplárnym dokladom tohto tvrdenia je katedrála a mešita v Cordobe. V jednom komplexe sa spája architektúra, staviteľstvo a výtvarné artefakty troch náboženských, politických a kultúrnych vplyvov. Že v Andalúzii vládli dlho Moslimovia,  je evidentné všade – v Seville, v Cadize, v Granade a ďalších  mestách a mestečkách.

Neskôr som zistil, že Andalúzia, konkrétne napríklad Cordoba, Malaga, Ronda sú úzko späté tiež z históriou Rímskej ríše. V Malage sú pozostatky amfiteátra,v Cordobe chrámu.

Samozrejme, Andalúzia nie je len  zmesou rôznyh kultúrnych vplyvov, ale je známa predovšetkým pobrežím Stredozemného mora. Nekonečné kilometre pláží, stovky hotelov alebo hotelových komplexov, výborná voda v mori, ktorá je premiešaná s vodami neďalekého  Atlantického oceánu, to je Costa del Sol  - Slnečné pobrežie. Súčasťou Andalúzie je tiež pás pobrežia od ostrova Gibraltar po Cadiz.

A v neposlednom rade Andalúzia, to je aj pás pomerne vysokého pohoria Sierra Nevada, 32 km od pobrežia a 60 km od Granady, kde je aj najvyšší vrch na Pyrenejskom polostrove a kde sú výborné lyžiarske terény.

 Andalúzia, to sú tiež  nekonečné lány olivovníkov,  vinohradov, citrónovníkov a pomarančovníkov. Prekrásna príroda a  úžasní ľudia. A mnoho iného. Dozviete sa o tom z ďalších mojich príspevkov.

Treba to však predovšetkým vidieť a zažiť.

Pozri fotoalbum Andaluzia