Choď na obsah Choď na menu
 


800px-balboa_park_el_cid_statue_2.jpg

DEJ

Toto stredoveké dielo nás zavádza do časov Rodriga Díaza z Vivaro, nazývaného Cid, ktorý sa Nesadnú so svojím kráľom Alfonsom a musia preto odísť z krajiny bez toho, aby si so sebou mohol vziať svoju rodinu. Cid sa v cudzine preslávi predovšetkým svojimi úspešnými boji s Maury a dokonca sa mu podarí dobyť aj preslávenú Valencii. Následne posiela kráľovi dary a prosí ho, aby mohla jeho žena a dcéry prísť za ním. Kráľ k tomu dáva súhlas. Niekoľko nasledujúcich rokov je v znamení úspešných Cidových bojov a čím ďalej väčšie radosti kráľa. V čase, keď sú Cidovi dcéry dostatočne staré, o ne požiadajú Infant carriónští. Cid im na želanie kráľa vyhovie a vo Valencii sa koná dvojitá veľká svadba. Infant sú však zradní muži a neváhajú si privlastňovať činy iných mužov, aby získali väčšiu slávu. Ich nenávisť voči Cidovi vzrastá a jedného dňa požiadajú, či by si mohli svoje manželky odviesť na svoje panstvo. Dostávajú Cidův verný súhlas, neváži si však pohostinstvá svojho svokra, pokúsi sa zradiť Cidovi významného spojenca a nakoniec skoro ubíja jeho dcéry na smrť. Ženám sa ale podarí prežiť. Cid je strašne nahnevaný a domáha sa spravodlivosti u samotného kráľa. Don Alfonso rozhodne, že výsledok sporu určí súboj. V bitke vyhráva Cid a jeho družina, Infant s hanbou odtiahnu na svoje panstvo a už nemôžu nikomu škodiť. O Cidovi dcéry tentoraz požiadajú španielski princovia s tým, že ich budú verne ctiť a navždy chrániť. Cid ešte vyhrá veľa bitiek a jeho meno sa navždy zapíše do španielskych dejín.

 

HISTORICKÝ KONTEXT

 

El Cid Campeador

El Cid alebo El Cid Campeador (z arab. سَيِّد sajjid – pán; a špan./lat. campeador – bojovník), vlastným menom Rodrigo Díaz de Vivar (* asi 1043 – † 10. júl 1099) bol kastílsko-leónsky vojenský vodca, hrdina španielskeho rytierskeho eposu Pieseň o Cidovi. Pochádzal zo šľachtickej rodiny. Je známy tým, že bojoval proti Maurom v období rekonquisty. Keď ho kráľ Alfonz VI. vyhnal z krajiny, stal sa de Vivar roku 1094 kráľom Valencie, kde vládol až do svojej smrti roku 1099.

 

Cid (vtedy ešte španielsky šľachtic Rodrigo Diaz de Vivar) žil v rokoch 1043 a 1099 a slúžil kastílskemu kráľovi Alfonzovi VI. Po nespravodlivom obvinení, ktoré naňho priniesol intrigán gróf Ordoňez, vypovedal kráľ Cida do vyhnanstva a ten s hŕstkou verných odchádza z Vivaru. Manželku doňu Jimenu s dcérami doňou Elvírou a doňou Sol zanechal v kláštore pod ochranou opáta dona Sancha. On zatiaľ podnikal úspešné výpravy proti Maurom (tak nazývali Arabov, ktorí vtedy ovládli obrovské územie od Indie až k Atlantickému oceánu a tiež veľkú časť Pyrenejského polostrova). Cidovi sa podarilo zvíťaziť a dobyť Valenciu. Z koristi posielal kráľovi bohaté dary. Hrdinova sláva a bohatstvo vzbudili závisť infantov z Corriónu, ktorí sa rozhodli požiadať kráľa o ruku Cidových dcér (podporoval ich v tom Cidov nepriateľ Ordoňez). Cid na popud kráľa súhlasil so sobášom dcér s pyšnými aristokratmi, hoci budúcim zaťom nedôveroval. Infanti sa neskôr prejavili ako zbabelci, najmä v boji proti maurskému kráľovi Búcarovi. Chceli sa len pomstiť Cidovi, preto zbičovali a opustili jeho dcéry. Cid žiada spravodlivosť a kráľovský súd v Tolede infantov odsúdi a vyhlási za zradcov. Doňu Elvíru a doňu Sol požiadajú o ruku infanti z Navary a z Aragónu, a tak sa španielski králi dostanú do príbuzenského vzťahu s hrdinom z Vivaru. Hrdina eposu - Cid je nielen prototypom feudálneho rytierskeho ideálu, ale aj hrdinským bojovníkom za kresťanskú vieru. Maurovia sa ho báli a nazývali ho Cid el Campeador – Pán rozdávajúci údery. Cid sa však aj k nepriateľom – Maurom správal ušľachtilo, v duchu rytierskej cti. Neznižoval sa k ich týraniu, ponižovaniu, zlému zaobchádzaniu. To svedčí o jeho morálnych vlastnostiach. V porovnaní s inými európskymi epickými skladbami sa príbeh Cida odlišuje aj tým, že autor nepoužíval mýtické prvky – s výnimkou jedného sna, v ktorom sa mu zjavil archaniel Gabriel, aby ho povzbudil v boji a vyzval k čestnému správaniu. 

 

SPÄŤ

 

 
 Štatistiky

Online: 2
Celkom: 106374
Mesiac: 5074
Deň: 248