Choď na obsah Choď na menu
 


O zmenách Ústavy

Otvorený list pánom Dankovi a Ficovi

Vážený pán predseda parlamentu, vážený pán premiér.

So záujmom som si vypočul Vaše návrhy na zmeny resp. doplnenia Ústavy slovenskej republiky.

Motivovaný aj sloganom Milana Lasicu a Júliusa Satinského, citujem: „občania, ktorí ešte nie sú ministrami, nech sa prihlásia u súdruha Žinčicu“, sa hlásim zmysluplným návrhom na zmenu, resp. doplnenie nášho základného zákona.

Otvorený list pánom Dankovi a Ficovi

Vážený pán predseda parlamentu, vážený pán premiér.

So záujmom som si vypočul Vaše návrhy na zmeny resp. doplnenia Ústavy slovenskej republiky.

Motivovaný aj sloganom Milana Lasicu a Júliusa Satinského, citujem: „občania, ktorí ešte nie sú ministrami, nech sa prihlásia u súdruha Žinčicu“, sa hlásim zmysluplným návrhom na zmenu, resp. doplnenie nášho základného zákona.

Podávam návrh na rozšírenie §42, ktorý sa týka práv na vzdelanie.

Som totiž presvedčený, že vývoju situácie v školstve a vo vzdelávaní najmä po roku 1993, ktorý vyústil do súčasnej krízy a marazmu, je možné v ďalších rokoch zabrániť jedine prijatím ústavného zákona, resp. rozšírením textu ústavy.

Je predsa absurdné, aby od roku 1989 po dnes sa na stoličke ministra školstva vystriedalo 17 ľudí. A je neprípustné, aby skončila v závoze ďalšia reforma školstva, tak ako jej predchodkyne Konštantín a millénnium.

Vážení pani, keď sa však pozriete pár rokov dozadu, zistíte, že hrobármi týchto reforiem boli strany, na čele ktorých stojíte vy. Reformu Konštantín pochovala Mečiarova vláda, ktorej súčasťou bola SNS a jej ministerka Slavkovská. Tá do školstva nič pozitívne nepriniesla. Ďalším ministrom zo SNS bol po roku 2010 Ján Mikolaj, ktorý pochoval Milénium.

Aj strana Smer mala vo funkcii ministra školstva viacerých svojich ľudí – politika pred dôchodkom Čaploviča, alebo Pellegriniho a Draxlera. Ani jeden z nich slovenskému školstvu nepomohol, ba ani neprospel. Nuž a o súčasnej situácii ani nehovorím. Na ministerstve školstva posluhoval predsedovi parlamentu Plavčan, ktorý ale predčasne utiekol a zanechal napospas politickému osudu Učiace sa Slovensko.

Z týchto riadkov je vidieť, Že ani vašim stranám, a myslím si, že ani vám osobne na školstve nezáleží. Aj slovenská národná strana aj Smer mali v priebehu predošlých rokov dosť času na to, aby pripravili a schválili naozaj niečo zmysluplné a životaschopné. Vzhľadom na súčasný stav v školstve a na ministerstve neverím, že sa návrhom reformy Učiace sa Slovensko udeje  niečo pozitívne. Veď pán podpredseda vlády Pellegríni sa už stihol vyjadriť, že na obsah tohto materiálu sa bude treba poriadne pozrieť.

Iste uznáte, páni, že ďalej to už tak to nejde. Preto navrhujem zmeniť Ústavu. Je treba do ústavy zakotviť moratórium aspoň na 30 rokov, ktoré by sa týkalo zmien na poste ministra školstva, ktorým by mal byť odborník a nestraník. Moratórium ba sa týkalo  tiež úprav alebo zmien zásadnej reformy školstva, ktoeéj schválenie by bolo zakotvené tiež v ústave.

Prečo 30 rokov?

Ak chceme naozaj niečo seriózne a komplexne zmeniť, tak v prípade školstva a vzdelávania od predškolskej výchovy až po ukončenie vysokej školy resp. doktorandského štúdia uplynie približne 25 rokov. Úspešnosť reforiem je možné kvalifikovane zistiť a hodnotiť, až keď sa komplexne zreformuje celý systém – od predškolskej výchovy až po vysokú školu. A samozrejme je potrebné zakotviť v ústavnom zákone financovanie výchovy a vzdelávania. Teda nie len platy učiteľov, ako si to mysli alebo ako to chápe pán premiér Fico, ale je treba zabezpečiť financie na všetko – nielen na reformu obsahu alebo na platy učiteľov, ale aj na pomocný pedagogický a špecializovaný personál, na vhodné budovy škôl vybavených špecializovanými učebňami, školskými ihriskami, Telocvičňami, na moderné digitálne učebné pomôcky, učebnice, samozrejme tiež na kvalifikovanú prípravu budúcich učiteľov na vysokých školách. Na toto všetko nestačí len 6% navýšiť financie na platy. Na toto treba ústavne zakotviť, ako to odporúča OECD,  minimálne 6% HD P pre školstvo na každý rok.

Vážení páni, ak vám záleží na Slovensku, na jeho budúcnosti, na jeho občanoch, najmä na jeho mladej generácii, je treba konať. Mám obavy, že ak sa nebudete školstvom vážne zaoberať, o 20 – 30 rokov budeme patriť medzi dno Európskej únie a možno aj sveta. Nebudem mať kvalifikovaných ľudí, naši ľudia budú pracovať ako pomocný personál, v našich továrňach budú kvalifikované práce vykonávať cudzinci. A pokiaľ budeme mať nejakých vzdelaných ľudí, nebudú na Slovensku, ale napríklad v Nemecku, USA, v Česku alebo v iných vyspelých krajinách.

Chcem pár slov povedať aj učiteľom a rodičom. Kedysi v deväťdesiatych rokoch v rámci mojich pracovných kontaktov sme debatovali s učiteľmi z Fínska. Tí nám hovorili, že keď chceli presadiť zásadné zmeny v školstve, začali štrajkovať. Ale štrajkovať naozaj. Zavreli školy úplne a vydržali 3 týždne. Po troch  týždňoch, keď sa už búrili nielen rodičia, ale celá spoločnosť, vláda kapitulovala. Prijali zásadnú reformu, ktorej zavedenie trvalo 27 rokov. A vo funkcii ministra školstva ten istý človek vydržal 8 rokov (1995-2003). Pozrite sa teraz, kde sú v merania PISA fínski žiaci.

Niekoľko slov ku školským odborárom.

To, že si premiér Fico dovolil vás, učiteľov, v súvislosti so zvyšovaním platov vydierať sociálnym zmierom, je nehoráznosť, ktorá nepatrí do demokratickej spoločnosti. Je dobré, že ste neustúpili. A mali by ste sa takto zachovať vždy, keď pôjde nielen vaše platy, ale aj dobre učebnice, kvalitný a zrozumiteľný obsah a permanentný a primeraný pedagogický servis pre vás, učiteľov.

 Môže sa zdať, že o školstvo a vzdelávanie svojich detí sa rodičia zaujímajú len veľmi málo. Ale bolo by potrebné, aby občianska verejnosť, predovšetkým rodičia školopovinných detí povedali svoje rozhodne slovo, ako si predstavujú výchovu a vzdelávanie svojich detí. Treba sa pridať k učiteľom, podporiť ich snahy nielen o primerané mzdové ohodnotenie, ale aj posilnenie spoločenskej prestíže. Neposlednom rade je potrebné aj prostredníctvom školských samospráv požadovať kvalitný obsah vzdelania, aj solídny štandard prostredia, v ktorom sa vzdelávanie realizuje.

Ak nechceme, aby Slovensko bolo o niekoľko rokov v závoze, aby sa stalo skladiskom nekvalifikovanej pracovnej sily Európy, mali by sme začať niečo robiť. Veď darmo zakotvíme do ústavy zvyšovanie minimálnej vždy, keď sa to bude týkať najmä nekvalifikovaných alebo malo kvalifikovaných obyvateľov Slovenska. Pretože vysokokvalifikovaní špecialisti budú prisťahovalci z iných štátoch.

Čo na to poviete páni Danko a Fico?

Ján Cangár

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 Štatistiky

Online: 3
Celkom: 100342
Mesiac: 5297
Deň: 180