Choď na obsah Choď na menu

OKUPÁCII

V roku 1996 som napísal esej Sľubný projekt. vznikla ako podnet alebo reakcia na rôzne udalosti tých dní a mesiacov. Kvôli jej obsahu však nebola vtedy publikovaná.

Príčinou bolo, že sa ministerkou školstva Mečiarovej vlády stala Eva Slavkovská. Keďže som bol persona non grata kvôli mojim názorom na obsah a metódy vzdelávania v dejepise, bol som v Štátnom pedagogickom ústave trpený. Vyžadoval sa však odo mňa, aby som bol publikačne činný. No nikto mi aj tak mi nemohol diktovať, čo mám písať a ako.

Jedna z reakcií na divné pomery v  ústave bolo, že som sa vrátil myšlienkami do roku 1968, ktorý pre mňa ako vysokoškoláka znamenal veľmi veľa. Aj keďv konečnom dôsledku mi priniesol zákaz výkonu povolania.

November 1989 priniesol aj mne určité nádeje a možno aj ilúzie. A tak som sa o siedem rokov  neskôr pokúsil prezentovať svoj pohľad na udalosti roku 1968.

Esej, myslím, ešte aj dnes môže svojim čitateľom niečo povedať. Podáva akýsi prehľad udalosti a hlavne filozofickú reakciu a politické procesy tej doby, hodnotí relevantnosť aj irelevantnosť snažení a plánov. Myslím si, že je dôležitá najmä preto, lebo zdôrazňuje morálne aspekty celého demokratizačného procesu. Môže byť preto inšpiráciou pre súčasne snahy o poľudštenie slovenskej politickej scény:  A mohla by byť podnetom na presadenie určitých morálnych princípov a zásad nielen do života bežného človeka, ale aj do tvrdej politickej praxe.

© Ján Cangár, august 2017

ESEJ SĽUBNÝ PROJEKT

 

 

 

Kontakt

Štatistiky

Online: 2
Celkom: 226534
Mesiac: 4183
Deň: 140