Choď na obsah Choď na menu
 


ORBIS MEA

orbis-mea.jpg

Aby som mohol tvoriť, musím byť slobodný.

Aby som mohol byť slobodný, musím mať peniaze.

Aby som mohol mať peniaze, musím tvoriť.

 

 

 

ORBIS MEA - MÔJ SVET

 

Prečo môj svet

Každý človek má svoj svet. Žije v ňom, rozmýšľa o ňom. A v ňom aj tvorí. Zároveň tým, čo robí, ho modeluje na svoj obraz. 

Ako koná, čomu sa venuje, ale najmä aké mravné zásady uznáva a aké vytvára hodnoty, všetko to napĺňa obsah tohto sveta. A v konečnom dôsledku  formuje aj moje vedomie a vytvára môj vlastný svet. 

Jeden z významných znakov môjho sveta je aj pocit, myšlienka alebo rozhodnutie, že svoj vlastný svet by som si nemal nechať len pre seba. Mal by som o ňom niekomu povedať, mal by som o ňom dať vedieť svojmu okoliu, možno aj všetkým ľuďom. Povedať svetu, čo robím, na čo myslím, čím sa zaoberám vo svojom vnútri, aké princípy vyznávam. Lebo môj svet nie je svetom samým o sebe. Je súčasťou nášho sveta, ktorý je zložený z miliárd takých sveta, aký je môj. Tých minulých, súčasných aj budúcich.  

To sú motívy vytvorenia vlastnej webovej stránky ORBIS MEA – MÔJ SVET. 

Som človek, ktorého hlavnou zásadou je niečo robiť, niečo tvoriť. Samozrejme, že to, čo robím, vychádza z nejakého podhubia, má nejaké základy. Sú to atómy a molekuly môjho sveta. Tento fundament vytvárajú hlavne knihy -beletria, knihy o histórii, filozofia, cestopisy, literatúra o hudbe a výtvarnom umení. Čítanie má dopad na formovanie môjho intelektu, vedomia a poskytuje mi emociálny zážitok. Utvára môj hodnotový systém. Je to teda môj svet kníh.  

Do môjho sveta tiež patrí hudba. Rock, džez, soul, blues, ale ak klasická (tzv. vážna) hudba - od sonát, piesní, symfónií až po operu, od gotickej hudby cez barok, klasicizmus až po súčasnosť. A aj folklór, najmä ten slovenský ((Orava, Terchová, Detva, Myjava, ). Mám rád rôzne experimentovanie a prienik štýlov, využívanie netradičných alebo nových techník a nástrojov. To je môj svet hudby.

K môsjmu svetu patrí aj film. Bol som priam fanatickým filmovým divákom -  Uher, Havetta, Jakubisko, Forman, Fellini, Antonioni, Bergman - to sú moji favoriti. 

Po roku  1966 a 1967 sa predo mnou zrazu objavil  aj môj svet verejnej politiky. Ten začal tvarovať môj postoj k slobode, k demokracii a k humanite. Aj keď normalizácia tieto atribúty potláčala alebo obmedzovala a stíhali ma represie (až po zákaz výkonu povolania!, môj svet slobody som si nenechal vziať.

To, čo som vytvoril vo svojom svete, som po roku 1989 mohol konečne aplikovať  v mojej tvorivej praxi,  vo vedeckovýskumnej činnosti. Tvorba projektov znamenala nové výzvy aj pre obohacovanie môjho sveta. Bola v ňom nielen literatúra, hudba, umenie, história, ale aj sociálne problémy a problémy menšín. Objavila sa predo mnou nová výzva – Rómovia. 

Všetky tieto prvky môjho sveta sú atómy a molekuly  môjho života a podhubím pre moju tvorbu. , A zároveň cizelujú moje postoje a názory na svety iných ľudí. 

 

Logo stránky

Súčasné logo stránky je symbolom toho, čo ma znepokojuje, čoho sa obávam. Môjmu svetu spolu s osobnými svetmi siedmich miliárd ľudí našej, a teda aj mojej planéty zvanej Zem hrozí nebezpečenstvo. Ohrozuje ju meteor nebezpečných rozmerov. Je zložený z množstva neriešených konfliktov a regionálnych vojen, obsahuje prvky globálneho otepľovania, klimatických zmien a bilióny molekúl plastového odpadu. Do zemskej atmosféry vrhá nebezpečné lúče neriešených migračných kríz, rasovej intolerancie, neznášanlivosti jednotlivcov i skupín ľudí, závisť a korupciu, vraždy a únosy. Negatívne vplýva na rozdelenie zdrojov a bohatstva Zeme, zvyšuje rozdiely medzi chudobnými a bezmocnými a bohatými a mocnými, ktorí im vládnu. 

Logo znamená, že Môj svet, Náš svet, je v ohrození. 

Stránka ORBIS MEA – MÔJ SVET  je preto nielen o mne,  mojom živote, o mojom svete, mojej životnej filozofii a morálke. Je alebo chce byť apelom, výzvou. 

Ľudia, priatelia, chráňme si svoj, náš, svet.

Nedopustime jeho zánik. 

 

©  Ján Cangár august 2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rubriky

MÔJ ARCHÍV

Príspevkov: 11

KTO SOM

Príspevkov: 3

Príspevky

Prečo a ako som rekonštruoval stránku ORBIS MEA

 
9. 8. 2018 | Rubrika: ORBIS MEA

Ako som vytváral webovú stránku Orbis mea

Aby som naplnil atribút hesla z úvodu mojej webovej stránky byť stále tvorivý, aj s ohľadom na môj vek a aj na môj hendikep som rozmýšľal, akým spôsobom budem tráviť dni na dôchodku. Nechcem byť pasívny, nechcem len niečo prijímať. Chcem aj niečo poskytovať. Keďže televízia ma nebaví a ani na ňu dobre nevidím, rozhodol som sa aktívne prezentovať svoje názory, postoje k problémom súčasného sveta alebo prezentovať niečo z toho, čo som doteraz vytvoril. Po dlhom zvažovaní som sa rozhodol utvoriť si vlastnú webovú stránku. Nebolo to jednoduché. Keďže čítate tieto riadky, zdá sa, že som to zvládol. Ak chce niekto s podobnými zdravotnými problémami tvoriť ale aj baviť sa, prinášam niekoľko rád ako postupovať.

 
 
10. 8. 2017 | Rubrika: ORBIS MEA | Komentáre: 0

PENIAZE

 
27. 7. 2017 | Rubrika: ORBIS MEA

SLOBODA

 
27. 7. 2017 | Rubrika: ORBIS MEA

TVORBA

 
27. 7. 2017 | Rubrika: ORBIS MEA
 


Archív

Kalendár
<< 06 / 2019 >>


Štatistiky

Online: 5
Celkom: 58892
Mesiac: 6598
Deň: 173