Choď na obsah Choď na menu
 


PF 2018

img_1317.jpg

Môj občiansky manifest pre rok 2018

V roku 2018 želám

Občanom Slovenskej republiky, aby boli viac tolerantní a menej agresívni, viac pozorní a menej ľahostajní, viac pohodoví a menej frustrovaní, viac úspešní a menej smoliarski, viac priatelia a menej rivali a viac usmiati a menej zachmúrení.

Prezidentovi Andrejovi Kiskovi, aby sa nedal vyrušovať frustrovanými a arogantnými politikmi, aby vždy otvorene pomenoval aktuálne problémy spoločnosti, aby pravdivo informoval o  prešľapoch a nemorálnom konaní všetkých, ktorí sa chcú nezákonne obohacovať, podvádzať, korumpovať a klamať.

Predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi, aby prestal trucovať ako malý chlapec, aby neohlupoval občanov svojimi divadielkami o svojich bezzásadových zásadách, aby si konečne uvedomil, že na východ od Slovenska neleží Brusel, ale Moskva a pochopil, že Rusko nie je a nikdy ani nebolo kolískou slobody a demokracie.

 Premiérovi Róbertovi Ficovi, aby si uvedomil, že tu nie je naveky, že o tom, kto bude v tejto krajine vládnuť, už vždy budú rozhodovať jej občania, že politika je služba a nie zlaté koryto a  aby sa pokúsil nájsť svoju stratenú chrbtovú kosť a „updatoval” vo svojom svedomí demokraciu,  slušnosť  a morálku.

Ministrovi vnútra Róbertovi Kaliňákovi aby bol konečne chlap, pozrel sa do zrkadla a rezignoval nielen na svoju funkciu, ale na verejnú politiku ako službu občanom vôbec.

Poslancom NR SR za strany  Sner a SNS, aby neboli ako  ovce v košiari, ale aby mali a presadzovali vlastné názory, zdravý rozum, právo a spravodlivosť a aby sa riadili všeobecne platnými morálnymi zásadami.

Poslancom strany Most - Híd, aby sa znovu začali riadiť politickými názormi, ktoré vyznávali pred vstupom do tejto vládnej koalície a aby sa riadili nie koaličnými dohodami, ale vlastným svedomím a presadzovali princípy slobody, demokracie a práva pre všetkých.

Novovznikajúcim politickým stranám SPOLU a Progresívne Slovensko, aby pokračovali v začatej ceste a formovali nový, lepší a  morálnejší štýl politiky, aby svojim budúcim voličom a občanom Slovenska sľubovali len to, čo dokážu reálne a bezo zbytku splniť, aby sa nebáli podstúpiť „krst ohňom” v najbližších voľbách do miestnych samospráv.

Ústavnému súdu, aby jeho rozhodnutia vychádzali len a len z textu a ducha Ústavy Slovenskej republiky a jej zákonov, aby rozhodnutia jednotlivých senátov aj pléna neboli kontroverzné a rozdielne, aby sudcovia  pri rozhodovaní uplatňovali vysokú odbornosť, všeľudské a demokratické princípy a morálne zásady.

Všetkým sudcom, prokurátorom a policajtom, aby sa neriadili politikou a politikmi, ale ústavou a zákonmi SR, aby sa zbavili „škodnej“ vo svojich radoch, aby právo a spravodlivosť uplatňovali pre všetkých, mocných i bezmocných.

Všetkým učiteľom, vychovávateľom a ostatným pedagógom, aby sa riadili slovami pápeža Jána Pavla II. „nebojte sa”, aby sa bili za svoje právo byť dobrým učiteľom, teda odborníkom vysoko kvalifikovaným, adekvátne finančne i spoločensky  ohodnoteným, ktorý dokáže vhodne aplikovať v pedagogickej praxi najmodernejšie výsledky vedy, techniky, kultúry a sociálnej inklúzie.

Všetkým mladým ľuďom zo Slovenska, aby neodchádzali zo svojej vlasti, a keď, tak jedine za poznaním, a potom sa vrátili a využívali svoje skúsenosti  vo svoj prospech i v prospech Slovenska a aby nerezignovali na dnešok ani na budúcnosť, aby mali na pamäti, že moja generácia čakala na slobodu, demokraciu a spravodlivosť vyše 40 rokov a že im stačí počkať do najbližších parlamentných volieb a môžu to tu vetko zmeniť.

Všetkým priateľom, aby mali len dobrých a múdrych priateľov.

31.12.2017

Ján Cangár

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.
 


Archív

Kalendár
<< 03 / 2019 >>


Štatistiky

Online: 4
Celkom: 43762
Mesiac: 3729
Deň: 150