Choď na obsah Choď na menu
 


TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije)

poezia-logo.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod týmto názvom som sa rozhodol vytvoriť na svojej webovej stránke ORBIS MEA vytvoriť novú rubriku. Jej názov je citát piesne Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Píseň o rose. 

Keď som dostal tento nápad, vôbec som netušil, že už existuje toto:
V ČECHÁCH (PRAHA, BRNO) EXISTUJÚ NA ULICIACH, AJ INDE POÉZIOMATY.

(Dalšie linky)

Informáciu o tom som počul 21. októbra 2018 ráno o 7:20 hod. na stanici Rádio Slovensko v relácii Euroskop.

Ja som svoj „poéziomat“ vytvoril na svojej stránke ORBIS MEA.

Prečo?

Žijeme v neustálom strese, sme emocionálne deprimovaní. Zabúdame troška sa pristaviť, zamyslieť, skúsiť sa pozrieť do svojho vnútra.  

A tak sa mi zdá, že poézia, verše, by mohli byť tým liekom na naše rozorvané vnútro.

Raz začas skúsme vnímať krásu slova, snívať pri čítaní veršov, pri metafore vloženej do básne. 

V rubrike TROCHA POÉZIE... m ponúkať verše a básnikov, ktorých mám rád. Naprieč históriou literatúry i cez geografické  a literárnoteoretické spektrom. Tak, ako ma to nápadne, akú budem mať náladu alebo na momentálne podnety okolia.

Verím, že si aj táto poézia nájde svojich čitateľov a  čitatelia svojich básnikov. K niektorým ukážkam j linky s recitáciou veršov v audio alebo video nahrávok. 

Kto bude mať záujem, môže na mailovú adresu orbismea@gmail.com poslať báseň podľa vlastného výberu s uvedením zdroja, kde sa báseň nachádza. 

Ján Cangár

 

Príspevky

BÁSNICI Z MOJEJ DIPLOMOVKY - JÁN STACHO

 Keď som v roku 1970 končil štúdium na Pedagogickej fakulte v Nitre, ako tému svojej diplomovej práce som si vybral Metafora v súčasnej slovenskej poézii. Bola to neprebádaná téma. A keďže som mal poéziu rád, pravidelne som sledoval vydávanie najnovších básnických zbierok, potešilo ma, že mi konzultant odporučil analyzovať básnické zbierky Miroslava VálkaMilána RúfusaJána OndrušaJána StachaJána ŠimonovičaKamila Peteraja.

Preto si dovolím rubrike TROCHA POÉZIEpredstaviť tvorbu týchto autorov.

Ako ďalšieho uvádzam básnika Jána Stacha.

 
21. 11. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0

BÁSNICI Z MOJEJ DIPLOMOVKY - KAMIL PETERAJ

img_2016.jpg

 

 

 
21. 11. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0

BÁSNICI Z MOJEJ DIPLOMOVKY - JÁN ONDRUŠ

 
21. 11. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0

BÁSNICI Z MOJEJ DIPLOMOVKY - MILAN RÚFUS

 

 
21. 11. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0

BÁSNICI Z MOJEJ DIPLOMOVKY - MIROSLAV VÁLEK

 K

 
21. 11. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0

ČÍNSKA LITERATÚRA V OBDOBÍ CISÁRSTVA

V rámci predstavovania poézie v rubrike TROCHA POÉZIE som sa rozhodol priniesť ukážky z čínskej básnickej tvroby. No nie tej súčasnej, ale prinášam verše z čias, kedy ˇCína bola cisárstvom. Táto poézia môže byť nielen obohatením poznatkov čitateľa o čínsku literatúru, ale aj inšpiráciou pre náš dnsúčasný život.

 
15. 11. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0

LAWRENCE FERLINGHETTI

 
31. 10. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0

ANNA A MARÍNA - DVE KREHKÉ DUŠE RUSKEJ POÉZIE

A

 Anna a Marína. Dve poetky takmer s identickým osudom. Anna Achmatovová a Marína Cvetajevová. Obe žilii takmer v rovnakom období, obom bol osudný komunistický stalinský rteror. Aj jedna, aj druhá bola prenasledovaná, mali zákaz publikovať svoju poéziu. Kým Anna po po násilnej smrti svojho manžela aj syna sa utiahla do seba, Marína, ako emigrantka sa po vypuknutí druhej svetovej vojny vrátila domov, aby tam našla svoju smrť.

Obe autorky písali svoje verše o láske, ale najmä vo smútku a pohnutom osude. Ich poézia založená na symboloch aj v dnešnej dobe svojim čitateľom prináša krásu slová aj smútok v duši.

Obe, Anna aj Marína, svojimi veršami  protestovali proti zlobe, aj prroti násiliu totalitného režimu. Ich život aj  ich poézia nech sú pre nás mentom.

 

 
27. 10. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0

JACQUES PRÉVERT

 
21. 10. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0

JÁN SMREK

 Báseň Bacardi som prvýkrát počul niekedy V osemdesiatych rokoch minulého storočia. Bývali sme vtedy v Petržalke. Mal som vo zvyku vždy večer, keď sme už ležali v posteli, počúvať rádio. Samozrejme stanicu Slovenského rozhlasu. Neviem, aká to bola relácia, ale bolo už hodne po 22. hodine. Vtedy som počul recitovať nášho vynikajúceho interpreta poézie GUstava Valacha. Myslím, že to bol on, ale nie som si istý.

Začal recitovať verše, ktoré som dovtedy nepoznal. Tak, ako plynul text básne, začal som pociťovať eufóriu, rozkoš z melódie a farby hlasu. Text Smrekovej básne sa mi nezmazateľne vrýval do závitov mozgu. y, Také poci som mával, keď som čítal alebo počúval niečo, čo patrí ku klenotom literárnej tvorby.

Báseň počul asi dvoma rokmi, keď som surfoval po áYouTube a hľadal aj literárne ukážky alebo interpretáciu poézie. Bacardi zaznela v interpretácii Mariana Geišberga. Je to fantastický zážitok.

Preto som báseň vybral ako druhú do mojej rubriky Trocha povezie (nikoho nezabije). Pokiaľ Píseň o rose bola uvádzajúcim i motivujúcim textom, Bacardi považujem za jedným z prvých klenotov poézie, ktorú chcem v rubrike uvádzať.

K básní pripájam aj link na YouTube.

Ján Cangár

 
17. 10. 2018 | Rubrika: TROCHA POÉZIE (nikoho nezabije) | Komentáre: 0


 Štatistiky

Online: 2
Celkom: 100335
Mesiac: 5294
Deň: 176