Choď na obsah Choď na menu

ŠKOLA 21

skola-21-logo-2.jpeg

 

 

Prečo práve Škola 21?

 

 

Povolaním som učiteľ. Myslím si, že vzdelávanie, vzdelaní ľudia, to znamená prosperujúci a múdry štát, sociálne spravodlivá spoločnosť , sloboda a tvorivosť všetkých ľudí.

Pred nežnou revolúciou  komunistická strana proklamovala vzdelanostnú úroveň „svojho ľudu“, za prvoradú. Ale najvýznamnejšou zložkou vzdelávacích aktivít a hlavným obsahom vzdelávania bola komunistická ideológia.  Po roku 1989 sme si všetci mysleli, že vzdelávanie, naše školstvo, naši učitelia, a hlavne naši žiaci budú stredobodom pozornosti všetkých politikov  politických strán,  poslancov, všetkých rodičov aj učiteľov. Ukazuje sa, že nie celkom je to tak.  Niekoľko reforiem,  z ktorých ani jedna nebola dokončená, takmer 20 ministrov školstva, poddimenzované financie, zle platení frustrovaní a apatickí učitelia a nezáujem rodičov – to sú hlavné syndrómy  porevolučného vývoja slovenského školstva. To, že v medzinárodných meraniach patríme  medzi najhoršie  krajiny Európskej únie,  že  v úrovni  vzdelávania sme dlhodobo a permanentne na spodných  priečkach krajín OECD, to o niečom svedčí. Neviem si spomenúť, či niektorý  porevolučný predseda vlády povedal,  že školstvo je jeho srdcovou záležitosťou. Že bude osobne dohliadať na to, aby malo dostatok financií, kvalifikovaných učiteľov, moderný obsah i metódy a že bude nosnou témou programového vyhlásenia a  stredobodom rokovaní vlády i parlamentu . Ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem. Ale výsledky a súčasný stav nášho školstva potvrdzujú to, čo som uviedol. 

V v tejto rubrike súčlánky venované obsahu vzdelávania, reformným pokusom, financovaniu školstva, postaveniu učiteľov, postojom rodičov k vzdelávaniu a ku škole.

 

 

ŠKOLSTVO 2000 - 1. časť

13. 8. 2018 ŠKOLA 21 | Komentáre: 0

05-erex.jpg

V rokoch 1997 – 1998 som pracoval na Úrade pre stratégiu rozvoja spoločnosti, vedy a techniky Slovenskej republiky, ktorý patril pod podpredsedu vlády Tibora Tótha. Tam som participoval na rozsiahlom materiáli Analýza sociálneho ekonomického rozvoja slovenskej republiky za obdobie rokov 1990 – 1998. V ňom som spracoval kapitolu Školstvo. Keďže materiál je pomerne zaujímavý najmä z hľadiska faktografie, je tam množstvo tabuliek, číselných údajov a porovnaní, rozhodol som sa tento materiál v štyroch častiach na svojej stránke zverejniť. Celú kapitolu Školstvo si bude možné stiahnuť stiahnuť aj vo formáte PDF.

školstvo 2000 - 3. časť

13. 8. 2018 ŠKOLA 21 | Komentáre: 0

školstvo 2000 - 4. časť

13. 8. 2018 ŠKOLA 21 | Komentáre: 0

Kontakt

Štatistiky

Online: 5
Celkom: 142039
Mesiac: 7239
Deň: 262