Posledný materiál série analytických článkov venovaných práci najmä elektronických médií na Slovensku po roku 1998 je ideovým a etickým zastrešením všetkých projektov MEMO 98, ktoré boli venované zobrazovaniu rómskej národnostnej menšiny. Spôsob, ako sledované médiá o Rómoch informovali determinoval aj vytváranie obrazu o Rómoch v spoločnosti. Možno dosť jednoznačne konštatovať, že elektronické médiá, ale nielen ony, neinformovali o rómskej menšine objektívne, dominovali negatívne prejavy života, pozitívnych informácii bolo ako šafránu. To pomáhala a aj pomáha fixovať v občianskej spoločnosti intolerantný a často až rasovo negatívny obraz rómskeho etnika.
Toto moje konštatovanie objektivizujú zásadné dokumenty, ktorými som sa pri realizácii projektov motivoval i riadil. Sú to Odporúčania pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktoré boli vypracované v úzkej spolupráci medzi expertmi EBU, Rady Európy a PBME (Public Broadcasting for a Multicultural Europe, Verejnoprávne vysielanie pre mnohokultúrnu Európu).
. Odporúčania sú „...v súlade s programovým vyhlásením Výboru pre televízne programy EBU z 26. októbra 1994“ a „odozvou na Akčný plán, ktorý je súčasťou Viedenskej deklarácie z októbra 1993, ktorá bola schválená najvyššími predstaviteľmi štátov a vlád členských krajín Rady Európy.“
“Odporúčania sú určené rozhlasovým a televíznym pracovníkom ako odrazový mostík a nástroj pri posudzovaní správneho zobrazenia našich mnohokultúrnych spoločností.
Zostavovatelia programov, redaktori a riadiaci pracovníci musia zvážiť dopad svojej činnosti na rozvoj stabilnej a harmonickej mnohokultúrnej spoločnosti. Je ich programovanie správnym a spravodlivým odrazom rozmanitej spoločnosti, alebo nevedome ponúkajú obraz monokultúrnej a jednojazyčnej reality? Neposilňujú neúmyselne obsahom svojich programov rasizmus, predsudky a xenofóbiu? Tieto odporúčania nehovoria o špeciálnom zaobchádzaní s etnickými menšinami, ale o profesionálnom prístupe verejnoprávnych inštitúcii - o ich povinnosti slúžiť rozmanitému publiku a odrážať jeho zloženie čo najpresnejšie.
Tieto odporúčania sa nedotýkajú všetkých aspektov, pretože situácia v každej krajine je iná. Napriek tomu je dôležité, že sú výsledkom podobných kódexov, ktoré vypracovali rozhlasoví a televízni pracovníci a novinári v Belgicku, Holandsku, Nemecku, Spojenom kráľovstve a iných krajinách.“
Odporúčania sú určené pre všetky oblasti vysielania aj pre špecifické programové žánre - správy a spravodajstvo, šport a správy zo športu, dramatické umenie a ľahký žáner, vzdelávacie programy, vedecko-populárne programy, hudba a umenie, náboženské vysielanie, programy pre deti a mládež .
Odporúčania, resp. ich uplatňovanie „...samy o sebe nevykorenia rasizmus a xenofóbiu. Napriek tomu sa môžu stať časťou celkovej klímy, v ktorej môže začať politická a sociálna aktivita smerom k budovaniu tolerantnejšej, harmonickejšej a kultúrne rozmanitej Európy budúcnosti. Nábor pracovníkov z najrozličnejších kultúr pomôže televíznym a rozhlasovým spoločnostiam splniť vyššie uvedené odporúčania, ako aj prispieť k vytvoreniu dynamického a nového fungovania verejnoprávnych inštitúcii pre potreby 21. storočia.“
Všetky uvedené citáty sú z textu Odporúčaní...(viď nižšie text Odporúčaní)